Wybierz markę
+

Sprzęgło samochodowe i koło dwumasowe – Sklep Sprzegla24.pl

Każdemu właścicielowi samochodu zależy na długiej bezawaryjnej eksploatacji auta. Wszyscy kierowcy doskonale pamiętają o tankowaniu, okresowym badaniu technicznym oraz bieżącym serwisie. Nie dziwi nas fakt, że zużywają się klocki hamulcowe, trzeba wymieniać olej silnikowy, płyn chłodniczy oraz inne ciecze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania silnika i pozostałych układów. W głowach wielu kierowców pojawia się jednak problem, gdy okazuje się, że zużyciu uległo sprzęgło samochodowe lub koło dwumasowe. Tak... Trzeba powiedzieć to otwarcie – sprzęgło i koło dwumasowe są częściami eksploatacyjnymi. Oznacza to, że zużywają się w miarę pokonywania kolejnych tysięcy kilometrów i należy je wymienić na nowe – czasem nawet kilkakrotnie w całym okresie użytkowania samochodu.

Oczywiście koło dwumasowe czy też sprzęgło nie niszczą się tak szybko jak klocki hamulcowe czy inne elementy, które regularnie wymieniamy w naszych pojazdach. Poprawnie eksploatowane sprzęgło samochodowe i koło dwumasowe powinno działać bez zarzutu przez 150 – 200 tys. kilometrów a nawet więcej. Oznacza to, że nie wszyscy kierowcy staną przed obliczem tej kosztownej naprawy. Wielu zmienia samochody częściej, lub po prostu kupuje nowe auta na gwarancji i zmienia je na kolejny model po 2 -3 latach. Jeśli jednak używasz samochodu z rynku wtórnego, robisz spore przebiegi i to w dodatku w mieście najpewniej w niedługim czasie będziesz rozglądać się za nowym sprzęgłem lub kołem dwumasowym.

Jak działa sprzęgło cierne?

Sprzęgło jest elementem umieszczonym bardzo blisko silnika - dokładnie między silnikiem a skrzynią biegów.

Sprzęgło cierne składa się najczęściej z suchej tarczy sprzęgła, docisku i łożyska oporowego (może być zintegrowane w wysprzęglik centralny). Niezbędne do działania jest również koło zamachowe (sztywne lub dwuasowe) do którego dociskana jest tarcza. Od strony kierowcy - co dość oczywiste jest pedał sprzęgła - połączony z linką lub pompą hydrauliczną. Obecnie w nowoczesnych samochodach nie spotyka się już sprzęgieł linkowych. Siłownik sprzęgła (lub wysprzęglik centralny) wywiera nacisk na docisk, w wyniku czego odsuwa się on od tarczy sprzęgła i przestaje ona przylegać do koła zamachowego, tym samym przestaje przenosić moment i moc z silnika na skrzynię biegów.

Jak działa koło zamachowe?

Obecność koła zamachowego jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania silnika tłokowego. Koło zamachowe magazynuje chwilowo energię produkowaną przez tłoki w fazie pracy (spalania), aby po ułamku sekundy oddać tą energię w fazach wydechu, ssania i sprężania. Bez energi kinetycznej koła zamachowego, praca silnika nie byłaby możliwa. Dodatkowo koło zamachowe służy do przeniesienia napędu z silnika przez sprzęgło na skrzynię biegów i dalej na koła. Jest to precyzyjnie dobrany elemennt, który musi być idealnie wyważony i prawidłowo zamontowany na wale korbowym. Koło zamachowe obraca się z taką samą prędkością z jaką kręci się wał korbowy. A więc ilość obrotów na minutę koła zamachowego jest taka sama, ja ta widoczna na obrotomierzu na desce rozdzielczej. Koło zamachowe posiada również zębaty wieniec na swoim obwodzie, który współpracuje z rozrusznikiem.

Pewnym rodzajem koła zamachowego - jest koło dwumasowe, które jest właściwie wszechobecne we wszystkich nowych samochodach. Zastosowanie koła dwumasowego pozwoliło zmniejszyć masę tego elementu, jednocześnie zachowując jego właściwości gromadzenia energii i tłumienia drgań skrętnych. Dzięki temu możliwe jest osiąganie większego momentu obrotowego, a co za tym idzie samochód może mieć lepsze osiągi bez ingerencji w silnik. Co za tym idzie, samochody wyposażone w koło dwumasowe mają mniejsze średnie spalanie, są zrywniejsze i podrużuje się nimi bardziej komfortowo. Właśnie dzięki użyciu kół dwumasowych możliwa jest produkcja mocnych ale małych silników - czasem nawet 3-cylindrowych, do których próbują nas przekonać ekolodzy. Niestety w przeciwieństwie do zwykłego koła zamachowego, dwumasa jest elementem eksploatacyjnym który ulega zużyciu.

Jak dbać o sprzęgło i koło dwumasowe?

Swoim stylem jazdy i zwyczajami za kierownicą możesz zdecydowanie przedłużyć żywotność elementów przeniesienia napędu w szczególności tarczy sprzęgła i koła dwumasowego. Zastosuj kilka dobrych praktyk które odsuną w czasie konieczność zaglądania do sprzęgła i dwumasy:

 • - Jeździj spokojnie – ostre startowanie spod świateł nie służy właściwie żadnej części w samochodzie
 • - Unikaj przesadnego ecodrivingu – jazda na zbyt niskich obrotach nadmiernie niszczy właściwie wszystkie elementy od silnika do skrzyni biegów
 • - Unikaj utrzymywania silnika na najwyższych obrotach
 • - Nie trzymaj niepotrzebnie nogi na pedale sprzęgła
 • - Dociskaj sprzęgło do końca podczas zmiany biegów
 • - Diagnozuj niezwłocznie wszelkie niepokojące odgłosy spod maski, nadmierne drganie karoserii i inne objawy mogące wskazywać na usterkę

Stosując się do powyższych rad możesz zdecydowanie przedłużyć żywotność swojego układu napędowego. Jednak nawet najbardziej zadbane sprzęgło czy też koło dwumasowe w końcu się zużyje i należy je wymienić na nowe.

Zestawy sprzęgieł i kół dwumasowych

Jakie elementy wchodzą w skład sprzęgła? W ofercie sklepu Sprzegla24.pl mamy: koło dwumasowe, koło zamachowe (jednomasowe), tarczę sprzęgła, docisk sprzęgła, łożysko oporowe, wysprzęglik sprzęgła, siłownik hydrauliczny, pompę sprzęgła oraz śruby montażowe. Są to pojedyncze elementy które można wymienić niezależnie. Jednak ze względu na cenę polecamy zakup zestawów:

 • - Zestaw sprzęgła do koła zamachowego
 • - Zestaw sprzęgła z kołem dwumasowym
 • - Zestaw sprzęgła z kołem zamachowym
 • - Zestaw konwersji z koła dwumasowego na koło sztywne (np. Valeo kit 4p)

Zestawy (komplety sprzęgieł) zawierają wszystkie niezbędne części (skład znajdziesz w opisie produktu lub kontaktując się z naszymi doradcami klientów). Zazwyczaj taki zestaw składa się z tarczy, docisku i łożyska oporowego. Dodatkowo niektóre komplety zawierają koło zamachowe lub dwumasowe oraz śruby montażowe. Cena wymiany sprzęgła w dłuższej perspektywie jest niższa gdy użyje się zestawu. Po pierwsze cały zestaw jest tańszy niż zakup wszystkich części oddzielnie. Po drugie, należy wziąć pod uwagę koszt robocizny. Wymieniając np. zużytą tarczę sprzęgła warto z pewnością od razu wymienić łożysko oporowe oraz docisk, mimo że mogą wyglądać na sprawne. Stare części mogą się zepsuć w stosunkowo krótkim czasie i znów trzeba będzie zapłacić za robociznę. W dodatku już lekko zużyty docisk może przyspieszyć degradację świeżo wymienionej tarczy (i na odwrót). Wniosek z tego, że zbytnia oszczędność po prostu się nie opłaca w dłuższej perspektywie czasu.

Producenci premium sprzęgieł

W sklepie internetowym Sprzegla24.pl znajdziesz sprzęgła i koła dwumasowe uznanych producentów najwyższej jakości. Do marek premium należą: SACHS, LUK, AISIN, VALEO oraz EXEDY. Sprzęgła SACHS oraz LUK są stosowane na liniach produkcyjnych większości samochodów europejskich oraz niektórych japońskich. Wielu klientów zastanawia się które części wybrać - sprzęgło LUK czy SACHS? Sprzęgła VALEO wykorzystywane są głównie w nowych samochodach francuskich. Koła dwumasowe Valeo można bardzo często spotkać w nowych samochodach koreańskich. Sprzęgła AISIN są dedykowane do aut japońskich – w szczególności Toyota i Lexus.

EXEDY to również japońska marka specjalizująca się w sprzęgłach sportowych i wzmacnianych, ale sprzęgła Exedy można również spotkać w konstrukcjach fabrycznych np. Subaru lub Hondy. Wszyscy wymienieni wyżej producenci oferują także zamienniki do innych samochodów. Dlatego wybór jest naprawdę spory. Niezależnie, czy najważniejsza dla Ciebie jest cena koła dwumasowego lub sprzęgła, czy też priorytetem jest jakość, lub też zastosowanie oryginalnych części, znajdziesz u nas produkt dla siebie.

Zamiana koła dwumasowego na sztywne koło zamachowe

Wspomniane wcześniej Valeo produkuje zestawy do zamiany koła dwumasowego na sztywne koło zamachowe. Zestaw konwersji można założyć w samochodzie bez konieczności zmian konstrukcyjnych w silniku czy też skrzyni biegów. Cena sztywnego koła dwumasowego jest zdecydowanie atrakcyjniejsza od tradycyjnej dwumasy. Poza tym, sztywne koło właściwie się nie zużywa. Oznacza to, że po konwersji, wymiany eksploatacyjnej będzie wymagać wyłącznie tarcza sprzęgłowa (ze sprężynami) oraz docisk i łożysko oporowe lub wysprzęglik. Zmniejsza to zdecydowanie koszty dalszej eksploatacji.

Producenci ekonomiczni sprzęgieł

Oferujemy również sprzęgła samochodowe i koła dwumasowe w klasie ekonomicznej. Są to produkty marek STATIM, BLUE PRINT, ASHIKA ora SRL. STATIM jest polskim producentem, oferującym podobnie jak Valeo zestawy do zamiany koła dwumasowego na jednomasowe koło sztywne. Również SRL oferuje konwersję z dwumasy na sztywne koło jednomasowe. Cena sprzęgieł ekonomicznych idzie w parze z trwałością. Oznacza to, że nie należy spodziewać się po nich wytrzymałości na tak dużych przebiegach jak części oferowane przez producentów premium. Nie należy jednak obawiać się dopasowania części – wszystkie otwory, uchwyty montażowe i wymiary są w tych sprzęgłach zachowane tak jak w oryginale.

Jak zamawiać w sklepie Sprzegla24.pl?

W naszej witrynie istnieje kilka możliwości wyszukania produktów pasujących do konkretnych modeli samochodów i silników. Jedną z możliwości jest wyszukiwarka po numerze katalogowym. Jeśli znasz dokładnie numer katalogowy swojego sprzęgła samochodowego lub koła dwumasowego, możesz po prostu wpisać ten ciąg znaków w wyszukiwarkę a otrzymasz w wyniku listę dostępnych produktów i zamienników. Inna możliwość to wyszukiwarka w której mamy 3 kroki – 1) wybór marki samochodu, 2) wybór modelu, 3) wybór silnika. Po wybraniu parametrów pasujących do naszego samochodu, zostajemy przekierowani do strony zawierającej wszystkie oferowane części do danego modelu – oczywiście są one podzielone na kategorie. Można również skorzystać z wyszukiwania które rozpoczyna się na stronie głównej poprzez wybór logotypu marki samochodu. Każdy znajdzie wygodną dla siebie metodę dotarcia do potrzebnych części.

Po wybraniu koła dwumasowego lub sprzęgła należy dodać produkt do koszyka. Później po przejściu do koszyka w kolejnych krokach trzeba wypełnić dane zamawiającego oraz dane do wysyłki. Umożliwiamy kilka form płatności oraz wysyłki / odbioru towaru. Klient ma możliwość zapłaty pobraniowej – przy odbiorze, płatności tradycyjnym przelewem bankowym oraz zapłaty kartą płatniczą lub e-przelewem przez Płatności24. Wszystkie wysyłki realizujemy przy współpracy z firmą kurierską DPD. Przesyłki są nadawane zazwyczaj w dniu zamówienia (jeśli zamówienie zostało złożone do godziny 12.00) lub kolejnego dnia roboczego. Mieszkańcy Warszawy i okolic mogą również odebrać towar osobiście w siedzibie firmy w Raszynie przy ulicy Jaworskiego 6/1. Na miejscu można zapłacić kartą lub gotówką. Oferujemy również możliwość składania zamówień telefonicznie. Nasi konsultanci profesjonalnie doradzą które sprzęgło lub koło dwumasowe wybrać. Zamówienia telefoniczne można opłacać przelewem bankowym lub przy odbiorze.

Zwroty towaru i inne korzyści

Każdą zamówioną część która nie była montowana, można zwrócić w ciągu 30 dni. Sprzedajemy tylko nowe podzespoły i zgodnie z polskim prawem udzielamy 2 letniej gwarancji na wszystkie części. Klienci którzy zdecydują się na usługę w jednym z naszych partnerskich warsztatów mogą liczyć na 10% rabatu za montaż.

Życzymy udanych zakupów i tysięcy bezawaryjnych kilometrów!

Dwumasa w benzynie

Czy koło dwumasowe występuje wyłącznie w silnikach wysokoprężnych? Dwumasa w benzynie to temat coraz częściej pojawiający się na ustach kierowców. Dlaczego wprowadzono koło dwumasowe do silników benzynowych? Jaki ma to wpływ na komfort jazdy? Ile kosztuje eksploatacja samochodu z silnikiem benzynowym i kołem dwumasowym?

Czytaj więcej

Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, z pewnością wiesz, że sprzęgło można używać do hamowania - hamowania silnikiem. Poprawne operowanie sprzęgłem i biegami podczas hamowania silnikiem, zmniejsza zużycie paliwa oraz klocków i tarcz hamulcowych. Pozwala również bardziej łagodnie wytracać prędkość i zachęca do płynniejszej jazdy. Czasem podczas zjeżdżania z góry, hamowanie silnikiem jest nawet konieczne.

Czytaj więcej

Wymiana sprzęgła – co trzeba wiedzieć?

Jeśli czeka Cię wymiana sprzęgła - z pewnością zastanawiasz się na co trzeba zwrócić uwagę. Jak wybrać mechanika? Czy warto zamówić sprzęgło samemu, czy zostawić to mechanikowi? Czy opłaca się wymienić tylko jeden zużyty element, czy jednak lepiej cały zestaw? Dowiedz się więcej z naszego artykułu.

Czytaj więcej

Uszczelniacz wału korbowego – dlaczego warto wymienić go razem ze sprzęgłem?

Uszczelniacz wału korbowego – inaczej pierścień uszczelniający. Jego zadaniem jest uszczelnienie obrotowej części wychodzącej z silnika jaką jest wał korbowy czyli korbowód. Dwa kluczowe zadania simeringu wału to zapobieganie wyciekowi oleju oraz zapobieganie dostawaniu się zanieczyszczeń do silnika.
Czytaj więcej

Sprzęgło w samochodzie

Sprzęgło większości osób kojarzy się z motoryzacją. I rzeczywiście sprzęgła powszechnie stosowane są we wszelkiego rodzaju pojazdach. Od najmniejszych „motorynek”, przez normalne samochody, po największe ciężarówki – wszędzie spotkamy tam sprzęgła. Co ciekawe jednak, sprzęgła stosowane w motoryzacji nie służą wyłącznie do przeniesienia napędu. Producenci motoryzacyjni stosują również sprzęgła przy wentylatorach chłodnicy. Pewnym rodzajem sprzęgła jest bendiks który odłącza rozrusznik od zębatki na kole zamachowym.
Czytaj więcej

Jak dbać o koło dwumasowe

Jak dbać o koło dwumasowe? Ponieważ dwumasa nie należy do najtańszych części, warto wypracować kilka prostych nawyków, które wydłużą okres eksploatacji koła dwumasowego. Dzięki temu unikniemy przedwczesnej wymiany, a pozostałe elementy układu napędzania będą doskonale chronione przed drganiami pochodzącymi z jednostki napędowej dzięki sprawnie działającej dwumasie.
Czytaj więcej

Częste pytania dotyczące sprzęgła

Jak działa sprzęgło?
Standardowe, najpopularniejsze sprzęgło stosowane w większości aut to konstrukcja jednotarczowa, działająca na zasadzie ciernej. Składa się z tarczy, docisku i łożyska oporowego. Tarcza jest osadzona na wałku skrzyni biegów, a dzięki sile tarcia „odbiera” energię z koła zamachowego silnika. Docisk sprzęgła jest ruchomym elementem, który pozwala na rozłączenie napędu przy zmianie biegów i odpalaniu silnika.

Przeczytaj więcej - jak działa sprzęgło?
Ile kosztuje wymiana sprzęgła?
Na koszt wymiany sprzęgła składa się cena części i koszt usługi w warsztacie mechanicznym. Ceny zestawów można sprawdzić na naszej stronie internetowej. Zachęcamy też do kontaktu w sprawie wyceny części z biurem obsługi naszego sklepu.

Znajdź sprzęgło do swojego samochodu
Ile kosztuje wymiana koła dwumasowego?
Koła dwumasowe bardzo mocno różnią się od siebie cenami. Koszt części do danego modelu można sprawdzić na naszej stronie internetowej. Zapraszamy też do kontaktu z naszym działem obsługi klienta w celu sporządzenia wyceny.

Wyszukaj koło dwumasowe do swojego samochodu lub zadzwoń Tel: (22) 258 44 43, a nasi eksperci pomogą Ci dobrać najlepsze części.
Co wybrać - sprzęgło kompletne, czy poszczególne części?
Zawsze wymieniając sprzęgło warto zdecydować się na jak najbardziej kompletny zestaw. Tylko wymiana całości gwarantuje poprawną pracę układu i brak problemów w przyszłości. Koszt usługi wymiany sprzęgła jest duży, przez co warto wymienić wszystkie elementy „za jednym zamachem”.

Dlaczego warto kupić zestaw sprzęgła?
Jak rozpoznać spalone sprzęgło?
Spalone okładziny sprzęgła najłatwiej rozpoznać po bardzo intensywnym zapachu. Gdy wytworzy się ogromna temperatura, jest możliwe, ze sprzęgło przestanie działać. Należy wtedy odczekać, aż układ ostygnie, jednak może również już w ogóle nie zadziałać i konieczna będzie wymiana sprzęgła.

Przeczytaj więcej - jak rozpoznać spalone sprzęgło.

POLECANE MARKI

Sprzęgła i koła dwumasowe EXEDY Sprzęgła i koła dwumasowe LuK Sprzęgła i koła dwumasowe VALEO Sprzęgła i koła dwumasowe SACHS Sprzęgła i koła dwumasowe AISIN

Śledź nas na Facebooku

O nas

Zespół Sprzegla24.pl

Zajmujemy się sprzedażą wysokiej jakości części samochodowych, głównie sprzęgieł, elementów sprzęgieł i kół zamachowych do aut japońskich, koreańskich oraz innych marek. Aktywnie wspieramy kierowców w problemach dotyczących układu napędowego. Serdecznie zapraszamy do zakupów.Czytaj więcej

W SPRZEGLA24.PL ZAPEWNIAMY

 • Pomoc eksperta

  Wykorzystaj nasze doświadczenie! Już od 10 lat wspieramy kierowców.

 • Bezpłatna dostawa

  Wszystkie zamówienia całkowicie za darmo! 30 dni na zwrot towaru.

 • Szybkie płatności Online

  Natychmiastowa wpłata z Przelewy24.pl. Wysyłka części w 24h.

cert-image
logo

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu
a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

RODZAJ CZĘŚCI*
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Jeśli chcesz żebyśmy do Ciebie zadzwonili podaj numer telefonu

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Wyrażam zgodę na jednorazowe przedstawienie oferty oraz akceptuję politykę prywatności.

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.