(22) 258 44 43 info@sprzegla24.pl
Sprawdź cenę części

Sprzęgło w samochodzie, pełni bardzo ważną funkcję i pracuje w niezwykle wymagających warunkach. Nic więc dziwnego, że prędzej czy później dojdzie do jego awarii. Potrzeba wymiany może wynikać z naturalnego zużycia lub wystąpienia usterki. Z jaką częstotliwością sytuacje takie mają miejsce? Jak długo i w jaki sposób przebiega montaż nowego sprzęgła? Na te pytania – i wiele innych, odpowiadamy w poniższym tekście!

Wymiana sprzęgła - co trzeba wiedzieć?

Wymiana sprzęgła – dlaczego to ważne?

Sprzęgła to jedne z intensywniej eksploatowanych części samochodowych. Podobnie jak większość podzespołów, wymagają okresowej wymiany. Z reguły element ten ulega naturalnemu zużyciu i po określonej liczbie przejechanych kilometrów po prostu warto go wymienić. Do innych sytuacji, w których niezbędna jest wymiana, zaliczyć można uszkodzenie sprzęgła lub jego osprzętu. To jednak nie jest jedyne rozwiązanie, niekiedy dopuszcza się też przeprowadzenie regeneracji sprzęgła.

Aby uniknąć niespodziewanego unieruchomienia pojazdu, specjaliści radzą, aby okresowo kontrolować stan sprzęgła i dokonywać wymiany zgodnie z rekomendacją producenta. To ważne także dlatego, aby nie obciążać innych układów pojazdu, co może w konsekwencji doprowadzić do pogłębienia usterki.

Wymiana sprzęgła różni się w zależności od jego rodzaju. Niektórych czynności może dokonać właściciel pojazdu, o ile znane mu są podstawy mechaniki samochodowej. Osoby, które nie mają odpowiedniej wiedzy i czują się niepewnie w tego typu zadaniach, powinny zwrócić się o pomoc do doświadczonego fachowca. Zawsze jednak samemu możemy kupić odpowiednie sprzęgło, by unikać marży czy nawet próby naciągnięcia ze strony nierzetelnego warsztatu. W tym celu najlepiej skorzystać z oferty naszego sklepu Sprzegla24.pl.

 

Wymiana sprzęgła – jakiego?

Mówiąc o wymianie sprzęgła, z reguły myślimy o elemencie układu napędowego – czyli sprzęgle z kołem jedno lub dwumasowym. Warto w tym miejscu jednak podkreślić, że rodzajów sprzęgieł samochodowych jest więcej i nie wszystkie z nich są odpowiedzialne za przenoszenie napędu. Co warto o nich wiedzieć?

Zacząć warto od tematu wymiany sprzęgła hydrokinetycznego występującego głównie w pojazdach z automatyczną skrzynią biegów. Ono także przekazuje moment obrotowy. O problemach z nim mogą świadczyć takie objawy, jak np. niepokojące odgłosy z okolic skrzyni biegów lub tzw. falujące obroty silnika. Nie oznacza to jednak bezwzględnej konieczności wymiany sprzęgła. O tym powinien zadecydować mechanik po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki. Fachowcy przestrzegają w tym przypadku przed zakupem elementów używanych. Nigdy nie wiadomo bowiem, jaki dokładnie jest stan techniczny takiej części, jak była użytkowana i ile jeszcze wytrzyma. Podobnie jest z regeneracją, która chociaż tańsza, nie gwarantuje przywrócenia wszystkich pierwotnych funkcji.

A jak jest w przypadku wymiany sprzęgła alternatora? Zaleca się, aby dokonywać tego, co ok. 120-150 tys. kilometrów lub w przypadku wystąpienia specyficznych objawów, zwłaszcza w postaci drgań i nadmiernego hałasu. Oprócz tego wymiana sprzęgła alternatora zalecana jest także przy każdej zmianie paska (np. w ramach naprawy rozrządu). Montaż nowego modelu wymaga zwrócenia uwagi na wiele ważnych kwestii, takich jak np. odpowiedni moment dokręcania czy niestosownie narzędzi pneumatycznych. Z tego względu powinien tego dokonywać tylko przeszkolony fachowiec.

Usterka klimatyzacji samochodowej niekiedy jest związana z uszkodzeniem sprzęgła w tym układzie. Wówczas zalecana jest wymiana sprzęgła kompresora klimatyzacji. Największym problemem może się okazać nie sama czynność wymiany, lecz odpowiedni dobór urządzenia. Zdarza się bowiem tak, że identyczne modele samochodów z tego samego rocznika mają różne sprzęgła sprężarki klimatyzacji. Dlatego wskazane jest, aby zarówno wymianę sprzęgła sprężarki klimatyzacji, jak i jej dobór powierzyć profesjonalistom.

Jak długo trwa wymiana sprzęgła?

Wracając jednak do głównego problemu, czyli napraw sprzęgieł przeniesienia napędu, warto odpowiedzieć na pytanie: ile trwa wymiana sprzęgła i dwumasy? Czas wykonania takiej usługi w warsztacie samochodowym zależy w dużej mierze od konstrukcji auta. W przypadku głównego sprzęgła, konieczne jest zdemontowanie:

 • elementów zawieszenia,
 • układu kierowniczego,
 • skrzyni biegów.

Czynność ta zabiera więcej czasu w pojazdach o bardziej skomplikowanej konstrukcji. Sama wymiana sprzęgła najczęściej zajmuje mechanikowi ok. 2-3 godzin, bywa jednak i tak, że procedura ta przedłuża się do 1-2 dni roboczych. W przypadku wymiany dwumasy szacuje się, że jest to około 5 godzin. Poza tym, należy również uwzględnić czas na wykrycie dokładnej przyczyny usterki oraz na sprowadzenie pasujących części. Nie zawsze też jest jasne, czy źródło problemu tkwi w zużytym lub wadliwym sprzęgle czy kole dwumasowym. Aby to sprawdzić, niezbędne jest wykonanie diagnostyki.

Wymiana sprzęgła – co ile?

Każdy właściciel samochodu powinien zdawać sobie sprawę z tego, że wymiana podzespołów w aucie jest niezbędna nie tylko wtedy, gdy dojdzie do awarii. Niektóre części samochodowe zużywają się szybciej niż inne z uwagi na pracę w ciężkich warunkach. Stopniowa utrata pierwotnych właściwości jest więc naturalnym zjawiskiem. Jednym z dobrych wskaźników zużycia jest liczba przejechanych kilometrów. Co ile należy więc wymienić sprzęgło w samochodzie? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż zależy nie tylko od jego rodzaju, marki i modelu pojazdu. Bardzo duże – a nawet kluczowe znaczenie ma sposób użytkowania pojazdu i styl jazdy kierowcy. Dlatego też najlepiej przestrzegać zaleceń producenta oraz regularnie kontrolować stan techniczny sprzęgła. Pozwoli to na uniknięcie przykrych niespodzianek na trasie.

Warto też pamiętać, że żywotność sprzęgła można przedłużyć. Wystarczy przestrzegać zasad ekonomicznej i prawidłowej techniki jazdy, unikając następujących zachowań:

 • długotrwała jazda na półsprzęgle,
 • ruszanie z zaciągniętym ręcznym,
 • brak koordynacji sprzęgła i gazu,
 • niedokładnie wciśnięty pedał sprzęgła przy zmianie biegów,
 • zbyt szybkie puszczanie sprzęgła.

Nieprawidłowe posługiwanie się sprzęgłem przytrafia się często młodym i niedoświadczonym kierowcom. W ich samochodach może zatem dochodzić do przedwczesnego zużywania się tej części.

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

[contact-form-7 id="174" title="Bez tytułu"]

Twoje dane będę administrowane przez właściciela Sprzegla24, Marcina Zachwieję. Więcej informacji nt. ochrony i przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności

Wymiana sprzęgła – krok po kroku

Chociaż wymiana sprzęgła w samochodzie to zadanie dla specjalistów, niektórzy majsterkowicze mogą tego dokonać we własnym zakresie. Podstawą jest jednak wiedza na temat mechaniki samochodowej oraz dysponowanie odpowiednimi narzędziami i akcesoriami. W razie wątpliwości lepszym rozwiązaniem będzie jednak zwrócić się o pomoc do fachowców. Jeśli już zdecydujemy się na samodzielną wymianę, to jak krok po kroku wymienić sprzęgło? Niestety nie sposób podać dokładnej instrukcji wykonania tej czynności, ponieważ różni się ona w zależności od modelu auta. Można jednak nakreślić ogólne zasady postępowania.

Przede wszystkim przebieg prac związanych z wymianą sprzęgła w samochodzie różni się w zależności od tego, o jakim układzie samochodu mowa, ale też od tego, jaka jest marka i model pojazdu. Aby dokonać wymiany tego elementu, niezbędne są następujące akcesoria i narzędzia:

 • zestaw kluczy (koniecznie – klucz dynamometryczny),
 • przyrządy do mocowania i centrowania,
 • pojemnik na olej,
 • odzież robocza (szczególnie rękawice).

Niezbędny jest też podnośnik lub dostęp do warsztatu wyposażonego w kanał samochodowy.

Posiadając wszystkie wymienione pomoce, można przejść do faktycznej wymiany sprzęgła. Od czego zacząć? Na pewno pierwszym krokiem jest zakup samej części, pasującej do posiadanego samochodu. Aby uniknąć pomyłek podczas wyboru, koniecznie należy dokładnie zapoznać się z opisem danego produktu oraz zwrócić uwagę na to, co zawiera zestaw. Pamiętać przy tym trzeba, że sprzęgła wytwarza kilku producentów – np. LuK, Sachs i Valeo. Najlepszą opcją jest oczywiście bezpośrednie skontaktowanie się ze sklepem i dopytanie o konkretne części. Gdy nowy element jest już w naszym posiadaniu, możemy przystąpić do wymiany. W jej ramach trzeba kolejno:

 • zdemontować skrzynię biegów, łapy i łożysko oporowe,
 • odkręcić docisk sprzęgła,
 • wyjąć tarczę sprzęgłową,
 • nałożyć tarczę sprzęgłową z dociskiem,
 • zamontować łożysko oporowe i łapy sprzęgła lub wysprzęglika,
 • zamontować skrzynię biegów i pozostałe elementy.

Jak widać, zadanie to nie należy do najprostszych. Samodzielnej wymiany sprzęgła można się podjąć tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni naszych umiejętności. W przeciwnym razie możemy narazić się na pogłębienie usterki lub powstanie nowych defektów w samochodzie.

Mając świadomość tego, jak ważnym elementem w samochodzie jest sprzęgło, warto dla przedłużenia jego żywotności przestrzegać zasad prawidłowej i ekonomicznej jazdy. Gdy zaś zajdzie potrzeba wymiany tej części samochodowej, zalecamy dokonanie zakupu sprzęgieł pochodzących od sprawdzonych i renomowanych marek. O jakości powinniśmy pamiętać także na etapie wymiany sprzęgła – najlepiej zlecać tę usługę doświadczonym fachowcom.

Przeczytaj inne nasze wpisy na blogu

Jazda na półsprzęgle – czym grozi?

Jazda na półsprzęgle – czym grozi?

  Jazda na półsprzęgle polega na umiejętnym korzystaniu ze sprzęgła, które nie jest w pełni załączone. W wielu sytuacjach, takich jak ruch miejski w godzinach szczytu czy podjeżdżanie pod górkę, umiejętność ta może okazać się niezwykle przydatna. Dzięki niej...

Jak działa sprzęgło hydrauliczne?

Jak działa sprzęgło hydrauliczne?

  Sprzęgło hydrauliczne często kojarzy nam się z hydrauliką domową, jednak to stosowane we współczesnych samochodach ma niewiele z nią wspólnego. Sprzęgło hydrauliczne w samochodzie to nic innego jak klasyczne sprzęgło cierne, którego układ sterowania jest...

Gdzie jest sprzęgło w samochodzie?

Gdzie jest sprzęgło w samochodzie?

  Sprzęgło to jeden z najważniejszych elementów układu napędowego samochodu. Jego poprawne działanie pozwala na płynne zmiany biegów oraz na uruchomienie silnika. W artykule tym omówimy, gdzie dokładnie znajduje się pedał sprzęgła, gdzie znajduje się samo...

4.99/5 (218 ocen)