(22) 258 44 43 info@sprzegla24.pl
Sprawdź cenę części

Sprzęgło to jeden z najważniejszych elementów układu napędowego samochodu. Jego poprawne działanie pozwala na płynne zmiany biegów oraz na uruchomienie silnika. W artykule tym omówimy, gdzie dokładnie znajduje się pedał sprzęgła, gdzie znajduje się samo sprzęgło oraz jakie są jego funkcje. Będziemy również poruszać kwestie związane z układem pedałów w samochodzie i awariami, które mogą wystąpić w przypadku zestawu sprzęgła.

 

gdzie jest sprzęgło w samochodzie? Układ pedałów i budowa sprzęgła.

Sprzęgło gaz hamulec – układ pedałów w samochodzie

Pedał sprzęgła jest jednym z najważniejszych elementów układu pedałów w samochodzie z manualną skrzynią biegów. Jest to element, który pozwala na zmianę biegów, a także na uruchomienie silnika.

Kolejność pedałów

Wsiadając do auta wyposażonego w manualną skrzynię biegów zobaczysz trzy pedały samochodowe w nogach kierowcy. Początkujący kierowca powinien jak najszybciej zapamiętać układ pedałów: od lewej strony znajdują się kolejno: pedał sprzęgła, pedał hamulca, pedał gazu.

Operowanie pedałami samochodowymi

Jeśli chodzi o układ pedałów w samochodzie, to warto zwrócić uwagę na to, że pedał obsługi sprzęgła powinien znajdować się na takiej samej wysokości co pedał hamulca. Dzięki temu kierowca może swobodnie i precyzyjnie korzystać z obu pedałów. Operowanie pedałami to z pewnością kwestia wprawy i czasu spędzonego za kierownicą. Prawą nogą obsługujemy gaz i hamulec, lewa noga obsługuje zaś sprzęgło.

Pedał sprzęgła w aucie z automatyczną skrzynią biegów

Jeśli mówimy o samochodach z automatyczną skrzynią biegów, to pedał obsługi sprzęgła nie występuje. W takich samochodach zmiana biegów odbywa się automatycznie, dzięki czemu kierowca nie musi korzystać z pedału sprzęgła. Nie oznacza to jednak, że samego sprzęgła w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów nie ma. Przy automatycznej skrzyni biegów najczęściej stosuje się sprzęgło hydrokinetyczne.

Gdzie znajduje się sprzęgło w samochodzie?

Gdzie jest sprzęgło w samochodzie? Element układu napędowego odpowiedzialny za łączenie i rozłączanie napędu znajdziemy pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. Najczęściej spotykane sprzęgło cierne składa się z kilku elementów, w tym tarczy, docisku i koła zamachowego. Tarcza jest umieszczona na wałku korbowym silnika, a docisk przenosi siłę na tarczę, aby umożliwić zmianę biegów.

Podczas normalnej jazdy, gdy nie wywieramy nacisku na pedał sprzęgła, sprzęgło jest dociśnięte, co oznacza, że ​​koło zamachowe jest połączone z tarczą sprzęgła. Kiedy kierowca naciska pedał sprzęgła, docisk jest odciążany, co powoduje oddzielenie tarczy od koła zamachowego. To z kolei oznacza, że ​​silnik nie jest już połączony z kołami i kierowca może zmienić bieg. Kiedy kierowca zwalnia pedał sprzęgła, docisk ponownie naciska na tarczę, przywracając połączenie między silnikiem a kołami.

Awaria sprzęgła – jak jej zapobiec?

W przypadku awarii pedału sprzęgła, kierowca może mieć problem z uruchomieniem samochodu. Dlatego warto zadbać o regularne przeglądy samochodu i wymianę zużytych elementów. Ponadto, eksploatację sprzęgła można wydłużyć dzięki odpowiednim nawykom.

Styl jazdy kierowcy ma ogromny wpływ na wydłużenie żywotności sprzęgła i koła dwumasowego. Oto kilka dobrych nawyków, które warto nabrać:

  • Nie trzymaj nogi na pedale sprzęgła gdy go nie używasz. Nawet lekki nacisk powoduje poślizg i szybsze zużycie okładzin ciernych tarczy sprzęgła
  • Silnik uruchamiaj i gaś z wciśniętym do podłogi pedałem sprzęgła
  • Staraj się płynnie przyspieszać i hamować, unikaj zbyt dynamicznych ruchów i przyspieszeń.

Czytaj więcej:

Jak ruszać samochodem bez szarpania?

Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

Budowa sprzęgła

Wymiana sprzęgła – co trzeba wiedzieć?

Jak sprawdzić sprzęgło?

Jak dbać o koło dwumasowe?

Uszkodzony docisk sprzęgła – objawy

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

[contact-form-7 id="174" title="Bez tytułu"]

Twoje dane będę administrowane przez właściciela Sprzegla24, Marcina Zachwieję. Więcej informacji nt. ochrony i przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności

Przeczytaj inne nasze wpisy na blogu

Jazda na półsprzęgle – czym grozi?

Jazda na półsprzęgle – czym grozi?

  Jazda na półsprzęgle polega na umiejętnym korzystaniu ze sprzęgła, które nie jest w pełni załączone. W wielu sytuacjach, takich jak ruch miejski w godzinach szczytu czy podjeżdżanie pod górkę, umiejętność ta może okazać się niezwykle przydatna. Dzięki niej...

Jak działa sprzęgło hydrauliczne?

Jak działa sprzęgło hydrauliczne?

  Sprzęgło hydrauliczne często kojarzy nam się z hydrauliką domową, jednak to stosowane we współczesnych samochodach ma niewiele z nią wspólnego. Sprzęgło hydrauliczne w samochodzie to nic innego jak klasyczne sprzęgło cierne, którego układ sterowania jest...

Uszkodzony docisk sprzęgła – objawy

Uszkodzony docisk sprzęgła – objawy

  Z pewnością wiesz, że sprzęgło to element budowy układu napędowego, dzięki któremu możliwa jest swobodna zmiana przełożenia bez nadwyrężania skrzyni biegów i silnika. Jednym z kluczowych elementów sprzęgła jest docisk. W tym artykule omówimy jak jest zbudowany,...

4.99/5 (218 ocen)