Dwumas 1.9 TDI

1.9 TDI - legenda wśród silników wysokoprężnych

Silnik Diesla 1.9 TDI swój debiut miał 1991 roku, gdy pierwsza 90-konna wersja została zastosowana w modelu Audi 80. Od tamtej pory pierwotny model był poddawany licznym modyfikacjom i udoskonaleniom. W wyniku ciągłej pracy koncernu Volkswagena powstało aż 45 wersji, które różniły się między sobą sposobem montażu, niektórymi elementami, systemem wtrysku, momentem obrotowym oraz oczywiście mocą. Na przestrzeni lat dużą popularność zyskał dzięki trwałej konstrukcji, która nie wymagała częstego serwisowania. Co więcej, ważnym aspektem była również stosunkowo tania eksploatacja. Jakość, którą prezentował silnik 1.9 TDI nadała zupełnie nowe znaczenie silnikom wysokoprężnym. Konstrukcja ta została wykorzystana w licznych modelach aut, nie tylko produkcji Volkswagena.Najczęściej kupowane sprzęgła z kołem dwumasowym do 1.9 TDIObecnie silnik 1.9 TDI jest wciąż ceniony i niezwykle pożądany na rynku wtórnym. Wyróżnia go przede wszystkim trwałość i wysoka niezawodność. Ciesząca się dużą popularnością wersja 90-konna pozwala na pokonanie nawet 500 tysięcy kilometrów. Starsze silniki 1.9 TDI były konstruowane w dość prosty sposób, który przekładał się na dość niskie koszty naprawy. Natomiast nowe modele są nieco bardziej skomplikowane i wymagają odpowiedniej obsługi. Stale modyfikowane wersje silnika 1.9 TDI opierały się głównie na konstrukcji pierwotnej i stopniowym wprowadzaniu ulepszeń. Dopiero w jednostce o mocy 110 km zdecydowano się na wprowadzenie turbiny ze zmienną geometrią, dwumasowe koło zamachowe i pompowtryskiwacze.

Najpopularniejsze wersje silnika 1.9 TDI to 75 KM, 90 KM, 110 KM, 115 KM, 130 KM. Wielu amatorów dynamicznej jazdy wybierało właśnie tą ostatnią wersję, którą można było zaczipować nawet do okolic 180 KM i 400 NM. Niestety podniesienie mocy i momentu nie wpływa dobrze na koło dwumasowe. Nawet w silnikach nie tuningowanych należy spodziewać się konieczności wymiany po 150 tys kilometrów. Przy nieumiejętnej jeździe dwumas może odmówić posłuszeństwa nawet poniżej 100 tys kilometrów. Po drugiej stronie znaleźć można modele z 300 tys przejechanych kilometrów i oryginalnym kołem dwumasowym pod maską.

Objawami usterki koła dwumasowego w silniku 1.9 TDI są:

 • hałasy i drgania podczas odpalania i jazdy na niskich obrotach
 • ślizganie się sprzęgła
 • stukanie podczas mocniejszego przyspieszania lub puszczenia nogi z gazu przy większych prędkościach

Silnik 1.9 TDI ma swoich braci i kuzynów produkowanych przez Volkswagena. Są to silniki 1.6 TDI - nieco słabsza wersja stosowana w mniejszych samochodach takich jak VW Polo, Skoda Rapid oraz Audi A3. Jednostka 1.6 produkowana jest w pięciu wariantach: 75 KM, 90 KM, 105 KM, 110 KM oraz 120 KM. Silniki te mają opinię udanych i oszczędnych. Są jednak wrażliwe na niską jakość paliwa. Uszkodzeniu ulegają wtedy wtryskiwacze paliwa. Czasem zdarza się też przedwczesne zużycie koła dwumasowego. Na szczęście w naszym sklepie możesz je kupić w atrakcyjnej cenie również do tego silnika.

Natomiast następcą silnika 1.9 TDI jest silnik 2.0 TDI. Silnik 2.0 TDI zadebiutował w 2003 roku w modelu Volkswagen Touran. Później bardzo szybko pojawił się w innych modelach VW, Audi A4 i innych modelach z grupy Volskwagena, gdzie wcześniej montowane były silniki 1.9. Niestety nieco powiększona wersja dużo nowocześniejszego silnika nie cieszy się już tak dobrymi opiniami jak legendarny 1.9 TDI. Lżejsza konstrukcja ciągnie za sobą zmniejszenie ilości materiału wykorzystanego do produkcji tego silnika, co skutkuje częstszymi usterkami. Również bardziej skomplikowana elektronika, pozostawia wiele do życzenia względem poprzednika. Na korzyść nowszych silników można podać lepsze osiągi (większa moc) oraz mniejsze zużycie paliwa - choć tu zdania są podzielone.

Koło dwumasowe 1.9 TDI - zalety

Zastosowanie dwumasowego koła zamachowego miało bardzo duży wpływ na podniesienie jakości. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyeliminowano drgania, a także zmniejszono moment bezwładności po stronie silnika, co zaowocowało płynniejszą zmianą biegów i zwiększoną trwałością synchronizatorów. W silnikach 1 9 tdi koło dwumasowe jest oczywiście również stosowane. Tu również wywołało to podniesienie komfortu jazdy. Co więcej, dwumas 1.9 TDI charakteryzuje się znacznie cichszą pracą, a w porównaniu do poprzednich modeli, nie szarpie w zakresie małych prędkości obrotowych. To zaś pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa. Według danych katalogowych, dzięki zastosowaniu koła dwumasowego, zużycie maleje aż o 5 procent. Ekonomiczne zużycie paliwa, sprawia, że koszty eksploatacji są jeszcze bardziej korzystne. I choć te rozwiązanie jest nieco droższe to co czwarty samochód w Europie posiada już silnik z dwumasowym kołem zamachowym. Obecnie ta technologia stosowana jest w różnych modelach czołowych marek samochodowych, takich jak Audi, Mercedes-Benz, BMW, Toyota, Volvo i oczywiście Volkswagen. Krótko podsumowując wszystkie zalety, dwumas 1.9 TDI zapewnia:

 • znacznie cichszą pracę silnika
 • wyeliminowanie drgań i szarpania
 • łatwiejszą zmianę biegów
 • większą trwałość synchronizatorów
 • oszczędność aż 5% na zużyciu paliwa
 • tańsze koszty eksploatacji

Co więcej, w silniku 1.9 TDI koło dwumasowe w żaden sposób nie przyczynia się do problemów z serwisowaniem. Jest to bardzo popularna konstrukcja, znana wszystkim mechanikom. Dodatkowo na rynku z łatwością można zakupić części wymienne. To może wpływać na tańsze koszty serwisowania w porównaniu do modeli z trudno dostępnymi elementami wymiennymi. Dwumas 1.9 TDI może być stosowany w różnych samochodach. Ważne jest jednak właściwe dobranie silnika do modelu auta.

Najpopularniejsze modele samochodów w których zastosowano dwumas do silnika 1 9 TDI to: Skoda Octavia, VW Golf 4 iv, Golf 5 V, VW Caddy III, w wielu wersjach VW Passat

Ponizej znajdują się najpopularniejsze modele samochodów z kołem dwumasowym do silnika 1.9 TDi które można kupić w atrakcyjnych cenach w naszym sklepie:

Zapraszamy do zakupów! Kupując koło dwumasowe VW, Audi, Skoda do silnika 1.9 TDI możesz liczyć na rabat 10% na montaż u naszych zaufanych partnerów.

Koła dwumasowe do silników 1.9 TDI produkują renomowane firmy LUK i Sachs. W naszym sklepie znajdziesz też koła dwumasowe marek takich jak Statim, Valeo czy też Rymec. W przypadku marki Rymec zwróć uwagę na wydłużoną gwarancję - 3 lata bez limitu kilometrów. Natomiast koła dwumasowe Sachs i Luk są dla większości pojazdów produktami pierwszo-montażowymi. Oznacza to, że kupując części tych producentów, masz gwarancję, że taka sama część była zamontowana w fabryce.

Dla wielu kierowców istotnym parametrem przy wyborze sprzęgła dwumasowego jest cena. Dlatego w naszym katalogu online oferujemy części różnych producentów w szerokim zakresie cenowym.

Jak znaleźć odpowiednie koło dwumasowe do swojego samochodu?

Chcąc wyszukać odpowiednią - pasującą do swojego samochodu część skorzystaj z naszych kategorii. Na stronie głównej serwisu oraz na stronie koła dwumasowe którą znajdziesz również w menu znajduje się lista wszystkich marek. Znajdziesz tam niemal wszystkie dostępne na polskich drogach samochody osobowe. Są tam również najnowsze modele samochodów, w których nie stosuje się już silników 1.9 TDI a 2.0 TDI. Korzystając z wyszukiwarki widocznej pod menu, możesz dotrzeć do szukanego pojazdu w nieco szybszy sposób. Sprawdź która opcja będzie dla Ciebie wygodniejsza.

Zestaw sprzęgła z kołem dwumasowym do 1.9 TDI

Nasz doświadczony zespół zdecydowanie poleca zakup zestawu sprzęgła z kołem dwumasowym. Zestaw taki zawiera:

 1. koło dwumasowe
 2. tarczę sprzęgła
 3. docisk sprzęgła
 4. wysprzęglik lub łożysko oporowe (w zależności od wersji)
 5. śruby montażowe (opcjonalnie)

Zakup zestawu sprzęgła z kołem dwumasowym jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Koszt zakupu jest niższy niż w wypadku zakupu tych części oddzielnie. Należy uwzględnić również koszt montażu i demontażu sprzęgła i koła. W samochodach z silnikiem 1.9 TDI konieczne jest wyciągnięcie skrzyni biegów. Jest to długotrwały i pracochłonny a co za tym idzie kosztowny proces. Warto więc za jednym razem wymienić wszystkie części związane ze sprzęgłem dwumasowym. Oddala to w czasie ryzyko kolejnej awarii i ponoszenia niepotrzebnych kosztów robocizny w najbliższej przyszłości.

Sztywne koło jednomasowe do 1.9 TDI

Istnieje alternatywa dla koła dwumasowego. W naszym sklepie internetowym możesz kupić zestaw konwersji na sztywne koło jednomasowe. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić zarówno podczas zakupu jak i późniejszej eksploatacji samochodu. Zestawy sztywnego koła do silnika 1.9 TDI produkowane np. przez STATIM, RYMEC oraz VALEO są tańsze od zestawów z kołem dwumasowym nawet o kilkaset złotych. Dodatkowo w przyszłości nie będziesz musiał martwić się o zużycie koła dwumasowego - sztywne koło będzie działać właściwie dożywotnio. Jedyne co trzeba będzie się zużywać to tarcza, docisk i łożysko oporowe / wysprzęglik. Jednak wymiana tych części jest sporo tańsza od koła dwumasowego.Najczęściej kupowane sprzęgła ze sztywnym kołem jednomasowym do 1.9 TDI