(22) 258 44 43 info@sprzegla24.pl

Sprawdź cenę części

Koło dwumasowe, podobnie jak sprzęgło, daje pewne oznaki, gdy zaczyna się psuć. Objawy zużytego sprzęgła opisano tutaj: https://www.sprzegla24.pl/blog/10/objawy-sprzeglo/

Objawy zużycia koła dwumasowego są inne. Ocena zużycia dwumasy bez demontażu elementu jest trudniejsza, niż w przypadku sprzęgła. Typowe objawy mogą być bardzo mylące.

Do najczęściej wymienianych przez specjalistów objawów zużycia dwumasy należą:

  • dziwne dźwięki dochodzące z okolicy skrzyni biegów,
  • dźwięki podobne do uderzeń podczas gwałtownego przyspieszania, szczególnie na wysokim biegu, z niskich obrotów,
  • wibracje przenoszone na karoserię auta,
  • drżenie pedału sprzęgła,
  • wibracje lewarka zmiany biegów podczas jazdy,
  • szarpnięcia podczas ruszania.

Z pewnością każdy z tych potencjalnych objawów może wskazywać na zużycie koła dwumasowego, ale ciężko jednoznacznie to stwierdzić tylko na tej podstawie. Na pewno jest to powód, aby wybrać się do mechanika.

Niestety często zdarza się, że postawiona diagnoza jest błędna. Powodem występowania objawów może być zupełnie inny element – zdarza się to szczególnie często w silnikach diesla. Choćby zużyty układ wtryskowy, może powodować bardzo podobne objawy, co uszkodzony dwumas„. Często dochodzi wtedy do sytuacji, gdy wymiana tego drogiego elementu nie przynosi poprawy, a wręcz pogorszenie. Może tak się zdarzyć, ponieważ nowe koło dwumasowe jest sztywniejsze od starego i w większym stopniu przenosi wibracje, czy hałasy, których powodem jest zupełnie inny element.

Kluczowe przy naprawie układu napędowego jest rzetelne podejście mechanika do sprawy. Tak naprawdę, jedyny sposób, aby jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć awarię dwumasy to dokładne zmierzenie jej parametrów po demontażu. Bez tego, nigdy nie powinna zapaść decyzja o wymianie lub pozostawieniu używanego elementu w aucie.

Jak sprawdzić dwumas przy kupnie?

Koło dwumasowe poddawane jest działaniu ogromnych sił, szczególnie podczas gwałtownego przyspieszania na wysokim biegu. Wtedy układ napędowy musi poradzić sobie z dużym i gwałtownym uderzeniem momentu obrotowego. Podczas codziennej jazdy, należy unikać takich sytuacji – w ten sposób przedłużamy życie koła dwumasowego.

O takiej dobrej praktyce można opowiedzieć na przykładzie silnika turbodiesla. Silniki te generują bardzo duży moment obrotowy już przy niskich obrotach. Kierowcy korzystają z tej cechy, np. podczas manewrów wyprzedzania. Często np. podczas jazdy na szóstym biegu z obrotami około 1500rpm, gwałtownie wciskamy gaz, aby sprawnie wyprzedzić inny pojazd. Wtedy to na koło zamachowe działa olbrzymi moment obrotowy. Dużo lepiej, dla żywotności tej części jest zredukować bieg przed manewrem.

Jak sprawdzić dwumas podczas jazdy?

Gwałtowne przyspieszenie z małych obrotów może być pewnym rodzajem testu dla koła dwumasowego. Jeżeli w takiej sytuacji usłyszymy dziwne stuki albo cała karoseria wpadnie w silny rezonans, to z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że koło dwumasowe jest do wymiany.

Źródło:https://www.vwt4forum.co.uk/picture.php?albumid=8725&pictureid=104351

Jak sprawdzić koło dwumasowe w automacie?

W obecnych czasach coraz częściej również automatyczne skrzynie biegów współpracują z kołami dwumasowymi. Najczęściej dotyczy to stosunkowo nowych rozwiązań — skrzyń biegów sekwencyjnych i dwusprzęgłowych.

Z praktyki mechaników i doświadczeń kierowców, wynika, że najczęściej awaria koła dwumasowego w tego typu ukłądzie objawia się szarpaniem przy ruszaniu z miejsca i zmianie biegów. Niestety, w tym przypadku objawy absolutnie nie są jednoznaczne. Gdy wystąpią, należy udać się do warsztatu wyspecjalizowanego w obsłudze skrzyń biegów tego typu. Naprawę należy z pewnością rozpocząć od diagnostyki komputerowej. Może okazać się, że objawy wskazujące na zużycie koła dwumasowego, ustąpią np. po ponownej kalibracji ustawień skrzyni biegów. Skrzynia DSG w autach koncernu VW lub podobne mechanizmy w innych markach są bardzo złożone i wymagają solidnego serwisowania z użyciem profesjonalnych narzędzi i wiedzy.

Jeżeli okaże się, że koło dwumasowe w automacie wymaga wymiany, to najczęściej koszt samej części nie jest dużo wyższy niż w przypadku skrzyni manualnej. To, co w tym wypadku może spotęgować koszty, to cena robocizny – nie każdy warsztat podejmie się tego typu usługi. Obsługa skrzyń automatycznych, czy zautomatyzowanych wymaga użycia specjalistycznych, drogich narzędzi.

Koło dwumasowe – powody zużycia

Jednym z podstawowych czynników, wpływających na zużycie koła dwumasowego jest wysoka temperatura. Każde sprzęgło cierne działa na zasadzie tarcia – w związku z tym, siłą rzeczy temperatura tego elementu jest często bardzo wysoka. Temperatura sprzęgła znacznie rośnie, gdy jest ono gwałtownie i agresywnie użytkowane. Długotrwała wysoka temperatura koła dwumasowego wpływa na smar, znajdujący się wewnątrz. Traci on swoje właściwości. Przestaje smarować sprężyny łukowe. To powoduje ich szybkie zużycie.

W skrajnych przypadkach, np podczas ślizgania zużytej tarczy sprzęgła po kole dwumasowym, może dojść również do odkształcenia powierzchni roboczej koła dwumasowego przez wysoką temperaturę.

Peknięta dwumasa

Źródło: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQvkrxgkf5Fog-cksI3sOUpjDIyPZqnfuhl68g3q32-A08AaaPI

Takie uszkodzenie jednoznacznie kwalifikuje koło dwumasowe do wymiany na nowe. Montaż samego nowego sprzęgła może nie przynieść efektu. Jeżeli powierzchnia koła dwumasowego jest poważnie odkształcona, nowe sprzęgło może ślizgać się od razu po montażu.

Innym powodem zużycia koła dwumasowego jest naturalne zużywanie sprężyn łukowych, znajdujących się pod jego obudową. Te sprężyny pracują cały czas podczas jazdy. Pełnią rolę tłumika drgań, ale też de facto przekazują moment obrotowy. Z czasem, może dojść do zmęczenia materiału, które skutkuje pojawieniem się luzów na sprężynach. Zdarza się również nawet pęknięcie takiej sprężyny. Mocno wyeksploatowana sprężyna nie jest w stanie przywrócić koła dwumasowego do pierwotnej pozycji. Może dojść nawet do zderzenia dwóch mas – pierwotnej i wtórnej. Jest to bardzo poważna awaria koła dwumasowego, wykluczająca w ogóle dalszą jazdę.

Poszukaj koła dwumasowego do swojego samochodu

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzegla24.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Twoje dane będę administrowane przez właściciela Sprzegla24, Marcina Zachwieję. Więcej informacji nt. ochrony i przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności

Przeczytaj inne nasze wpisy na blogu

Wymiana pompy sprzęgła – cena części i koszt robocizny

  Tematy omówione w tym artykule:Do czego służy pompa sprzęgła?Tabela z cenami części i robocizny.Objawy uszkodzenia pompy sprzęgła.Wymiana pompy sprzęgła. Do czego służy pompa sprzęgła? Pompa sprzęgła to jeden z najważniejszych elementów układu wysprzęglającego...

Miękkie sprzęgło – przyczyny i objawy

Jedną z najczęściej występujących usterek układu sprzęgłowego jest występowanie tzw. „miękkiego sprzęgła”.  Pedał sprzęgła nie stawia wtedy oporu w przypadku jego dociskania i często nie wraca do pozycji wyjściowej. Wielu Klientów zgłasza się do nas z pytaniami w tym...

Objawy kończącego się sprzęgła

Wymiana sprzęgła to jeden z większych wydatków związanych z eksploatacją samochodu.  Każdy kierowca powinien wiedzieć, że wymieniając sprzęgło będzie musiał liczyć się nie tylko z zakupem drogich części, ale i z pokryciem wysokich kosztów robocizny. Dodatkowo, wymiana...